رابرت اوبراين در کنفرانس ويدئويي با انديشکده «اسپن» به پرسش‌هايي در خصوص سياست‌هاي دولت دونالد ترامپ پاسخ داد. اوبراين در پاسخ به پرسش استفان هدلي، مشاور امنيت ملي در دولت جورج بوش پسر، در خصوص چشم انداز مذاکره با ايران در صورت پيروزي دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري در سوم نوامبر گفت، براي ايران بسيار دشوار خواهد بود که از مذاکره خودداري کند. آنها الان منتظرند کشورهايي که با ايران رابطه دارند به ما مي‌گويند که ايراني‌ها منتظر نتيجه انتخابات رياست جمهوري آمريکا هستند.

مشاور امنيت ملي کاخ سفيد تصريح کرد: ايراني‌ها ترجيح مي‌دهند که دولت ديگري (دولت جو بايدن) روي کار بيايد. آنها مي‌خواهند به روزهايي که برجام براي جمهوري اسلامي حاکم بود، برگردند. اگر دونالد ترامپ دوباره انتخاب بشود، ما به آن (روزها) باز نخواهيم گشت. بايد ديد در روز انتخابات چه مي‌شود. اوبراين با اشاره به اين که در صورت انتخاب مجدد دولت ترامپ فشار سهمگين تحريم‌هاي اقتصادي باعث مي‌شود ايران بيش از اين دوام نياورد، اضافه کرد، اما در مورد تحريم نمي‌شود پيش‌بيني کرد چرا کشورها مي‌تواند در برابر فشار مقاومت کنند،به ويژه اگر بخواهند تظاهر کنندگان را در خيابان‌ها با گلوله بزنند و تمامي قدرت نيروهاي امنيتي داخلي خود را بکار بگيرند. آنها نشان دادند که توان اين کار را دارد.

مشاور امنيت ملي کاخ سفيد تصريح کرد: ما فکر مي‌کنيم در صورت پيروز دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري آمريکا، فشارهاي اقتصادي چنان زياد است که ايران نمي‌تواند بيش از يک يا دو ماهي مقاومت کند و قادر نخواهند بود براي چهار سال ديگر اين فشار را تحمل کنند.اوبراين اضافه کرد: فکر مي‌کنيم آنها به پاي ميز مذاکره خواهند آمد. در پاي ميز مذاکره ما دو چيز را مي‌خواهيم ببينم. اول اين که برنامه هسته‌اي خود را به طور کامل از کار بيندازند. اين امر در چارچوب توافق برجام محقق نشد و چرخ سانتريفيوژهاي آنها مي‌چرخد و حتي حالا که ما از برجام خارج شده‌ايم، آنها دارند بيشتر کار مي‌کنند. ما بايد اين برنامه را از بين ببريم.

مشاور امنيت ملي کاخ سفيد اضافه کرد ايران در صورت پيروزي دونالد ترامپ در انتخابات و در پاي ميز مذاکره ممکن است درباره برنامه هسته‌اي غيرنظامي با نظارت کامل وارد مذاکره شود، اما يک برنامه هسته‌اي با تاسيسات زير زميني که اگر ايران از غرب ناراضي بود بتواند به سرعت آن را دوباره از سر بگيرد اصلا گزينه نيست. يک برنامه موشکي که مي‌تواند اروپا و آمريکا را تهديد کند، اصلا قابل مذاکره نيست و بايد کنار گذاشته شود. تداوم فعاليت‌هاي تروريستي نيز قابل مذاکره نيست. مشاور امنيت کاخ سفيد با تمجيد از مردم ايران ابراز اميدواري کرد که ايران به پاي ميز مذاکره بيايد و با آمريکا به توافق دست يابد. اوبرايان تصريح کرد، همانطور رئيس جمهوري دونالد ترامپ گفت، مي‌توان با ايران به توافق دست يافت و اين کشور چشم اندازي پر از رفاه و شادي داشته باشد. اميدوارم ايران عاقلانه رفتار کند و به پاي ميز مذاکره بيايد .

ايران و شش قدرت جهاني شامل آمريکا، روسيه، چين، فرانسه و بريتانيا همراه با آلمان در 1394 در وين به توافقي موسوم به برجام براي حل‌وفصل ابهامات برنامه هسته‌اي ايران دست يافتند که براساس آن ايران برخي از فعاليت هاي هسته‌ايش را محدود کرد و در مقابل تحريم‌هاي هسته‌اي عليه تهران تعليق شد. دونالد ترامپ از منتقدان توافق هسته‌اي شش قدرت جهاني با ايران است و اين توافق را «بدترين» توافق در تاريخ آمريکا توصيف کرده است. امريکا ارديبهشت سال 1397 از اين توافق خارج شد و تحريم هاي خود را بازگرداند. مقام‌هاي دولت ترامپ طي هفته‌هاي اخير اعلام کردند که پروژه فشار حداکثري براي وادار کردن حکومت ايران به مذاکره گسترش خواهد يافت. اعمال فشار حداکثري در طول دو سال گذشته موجب بحران اقتصادي گسترده، افزايش شديد نرخ دلار و کاهش شديد سرمايه‌گذاري خارجي در ايران شده است.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

فروش بهترين انواع آيفون تصويري زنبورستان دکتر هاني Steven آموزش و مشاوره پرورش قارچ دانلود آهنگ جديد Roger گروه صنعتي و توليد گنجبان Josh tasisathedayati2 Kerrie